Auto latem

Auto latem

Lato to idealny czas na to, by zająć się sprawnością oraz wyglądem auta. Poniżej dowiesz się więcej na temat aspektów, którym należy dokładniej się przyjrzeć.

Silnik, a wysoka temperatura


Kiedy na zewnątrz panuje podwyższona temperatura, silnik wymaga dodatkowego chłodzenia. Aby zapewnić mu pracę w bezpiecznych warunkach, upewnij się, że płyn chłodniczy jest na odpowiednim poziomie. Obniżenie ilości płynu może wynikać z takich problemów jak nieszczelne zaciski czy pęknięte przewody. Czasami można się również spotkać z poważniejszą usterką chłodnicy. Ta część może zostać z łatwością uszkodzona, czego najczęstszą konsekwencją jest jej wymiana.

Takie środowisko jest bardzo szkodliwe i może również wynikać z nieprawidłowego działania termostatu lub wentylatora. W przypadku podwyższonej temperatury pracy silnika, bardzo ważne jest, by jak najszybciej usunąć przyczynę takiego stanu rzeczy. Tak nieprzyjazne warunki bardzo skracają żywotność silnika. Co więcej, często dochodzi również do uszkodzenia głowicy, tłoków czy pierścieni.

Aby poddać auto kompleksowemu przeglądowi, udaj się do naszego warsztatu samochodowego. Zapraszamy do kontaktu pod nr 516 619 514

Pielęgnacja karoserii

serwis-janisz-myjnia-400x306Pomimo tego, że lato i związane z nim słońce oraz wysoka temperatura sprawiają, że znacznie chętniej wychodzimy na zewnątrz i dbamy o prezentację naszych aut, to ostre promienie oraz upał mogą nieść ze sobą pewne niedogodności. Po pierwsze, odradza się mycie nagrzanego samochodu, tym bardziej takiego, który stał długo w nasłonecznionym miejscu. Duża różnica temperatur pomiędzy karoserią i zimną wodą mogą prowadzić do silnego naprężenia karoserii, co czasem może powodować pęknięcie szyby. Po drugie, wysoka temperatura i promienie słoneczne sprawiają, że woda szybciej paruje. W przypadku używania różnego rodzaju detergentów, na karoserii z łatwością powstają wtedy nieestetyczne plamy i smugi. Można temu zaradzić dokładnie spłukując użyte środki czyszczące.

Parking w słońcu

Oczywiście parkowanie w słońcu jest ostatnią rzeczą, jaką powinieneś zrobić. Aby zapobiec nadmiernemu nagrzaniu się karoserii, najlepiej jest zostawić auto w zacienionym miejscu. Jednak czasami zdarza się, że takie udogodnienia nie są dostępne. Jeżeli jesteśmy zmuszeni zaparkować w nasłonecznionym miejscu, sprawdźmy najpierw czy na nawierzchni nie ma głębokich śladów po oponach. Co więcej, należy zwrócić uwagę na stan asfaltu – nie powinien być miękki, ponieważ jeśli opony się w niego wtopią, to w najgorszym wypadku mogą zostać uszkodzone, a w najlepszym auto może mieć problem z wyjechaniem. Warto jest również o tym pamiętać, jeśli planujemy zmianę koła – lewarek z łatwością zapadnie się w miękką nawierzchnię.

W przypadku nadmiernego nagrzania pojazdu, można przyspieszyć proces schładzania się wnętrza auta bez konieczności użycia klimatyzacji. Wystarczy otworzyć szybę od strony pasażera, a od strony kierowcy gwałtownie otwierać i zamykać drzwi. Dzięki takiej wentylacji gorące powietrze szybko zostanie wypchnięte z wnętrza auta.

Podróż w upale

Długa jazda w bardzo ciepły i słoneczny dzień wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Przed dłuższym wyjazdem zaleca się sprawdzenie poziomu oleju, płynu w chłodnicy oraz spryskiwaczy. Co więcej, stan wycieraczek jest również bardzo ważny – w przypadku gwałtownej burzy musimy być pewni, że dzięki sprawnej pracy, wycieraczki bez problemu zapewnią nam odpowiednią widoczność. Wystarczy jeszcze odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna w postaci okularów z filtrem UV i możemy udać się w trasę.

Klimatyzacja

serwis-janisz-klimatyzacja-400x266Pomimo tego, że klimatyzacja zapewnia ulgę w słoneczny dzień to może również rozprzestrzeniać drobnoustroje oraz grzyby. Z tego względu warto regularnie wykonywać odpowiedni przegląd. Również w tym celu zapraszamy do naszego warsztatu samochodowego.